Daugybė žmonių gerai išsimiegoti gali tik savo minkštoje lovoje atsukę galva į rytus, visiems itiems kartais tenka miegoti miegmaišiuose. Kaip ir visų daiktų, miegmaišio norisi universalaus: nulūžimui po firmos baliaus kaimo sodyboje, vasaros festivaliui, plaukimui baidarėmis, savaitgalio žygeliui, turistavimui po europą, trekingui alpėse ir kelionei į Nepalą. Visur miegoti turi būti pakankamai šilta, bet ne karšta, miegmaišis turi būti mažas, lengvas, erdvus ir nebrangus, dar gerai būtų, kad neperšlaptų. Tai kaip ir savaimę suprantami nedideli reikalavimai, ane?
O dabar prisiminkit: ar žiemą užsiklojat su ta pačia kaldra kaip ir vasarą? Ne? O kiek svyruoja temperatūra naktimis jūsų miegamajame per metus? Nuo 18C žiemą iki 25C vasarą? Ir neturit universalios kaldros saldžiam miegui???
Dabar, kai susipratom, kad su tuo pačiu miegmaišiu vienodai patogu miegoti ir karštą vasaros ir vėsią rudens naktį tiesiog neįmanoma (temperatūrose nuo 0C iki 25C), pamėginkim išsiaiškinti kaip miegmaišį rinktis.
Kur miegmaišį naudosit?
atsakymas “visur” – netinka!
Miegmaišiai paprastai skirstomi į kelias kategorijas pagal šiltumą:
- vasariniai – turėtų tikti šiltoms vasaros naktims ir miegojimui namuose;
- dviejų sezonų – šiltesni – turėtumėt nesušalti pavasarį ir rudenį;
- trijų sezonų – populiariausi kalnuose. Rudenį ir pavasarį – be problemų, gal ir žiemą nesušalsi;
- žieminiai – labai šilti.
Jei nenorit gilintis ir jums tiesiog reikia miegmaišio išsirinkit kategoriją ir eikit į parduotuuvę.
Temperatūrų reitingai
O jei nors truputi pasigilinsit, suprasit, kad tie sezonai yra daugiau mažiau briedas, sugalvotas, kad pardavėjui būtų lengviau parduoti. Kiekvienas gamintojas savo nuožiūra išburia miegmaišiui sezoną, bet gamintojų tai daug, šalys skirtingos, sezonai skirtingi…
Mėginant taisyti padėtį Europos Sąjunga sukūrė EN 13537 standartą. Atsirado standartizuotas būdas įvertinti miegmaišio šiltumą.
Testo metu naudojami “standartinius” vyrą ir moterį įmituojantys manekenai su temperatūros davikliais. Manekenas aprengtas ilgais apatiniais, paguldytas miegmaišyje ant paprasto turistinio kilimėlio.
Gaunami keturi vertinimai:
- Upper Limit – viršutinė riba – temperatūra, kurioje vidutinis vyras miegos per daug neprakaituodamas. Matuojama be kapišono, atsegus užtrauktuką ir rankas iškišus iš miegmaišio.
- Comfort – komfortas – temperatūra, kurioje vidutinė moteris turėtų patogiai ir atsipalaidavusi išsimiegoti.
- Lower Limit – žemutinis komfortas – temperatūra, kurioje vidutinis vyras miegotų susirietęs ir nepabustų 8 valandas.
- Extreme – ekstrymas – žemiausia temperatūra, kurioje vidutinė moteris gali išbūti 6 valandas nerizikuodama mirti nuo hipotermijos (nušalimai galimi).
Tyrimais nustatyta, kad moterys jautriau reaguoja į šaltį, todėl ir vertinimai skirtingi.
Šis standartas yra gerokai tikslesnis, nei “sezonų” spėjimai ir bent leidžia palyginti skirtingus įvairių gamintojų miegmaišius tarpusavyje. Dėmesio: ne visi gamintojai testuoja savo miegmaišius pagal EN standartą! Pasitikrinkit.
Neįvertinti faktoriai
Natūralus klausimas: ar aš standartinis vyras/moteris? -Tikriausiai, kad NE.
Ne tik žmonės yra skirtingi, su skirtingais metabolizmais, skirtingai toleruoja šaltį ir karštį, bet dar ir eina miegoti nevienodomis sąlygomis:
- Lengvai pasportavęs, pavalgęs ir išgėręs puodelį šiltos arbatos miegosi gerokai šilčiau, nei būdamas išsekęs, alkanas ir ištroškęs.
- Moterims reikia šiltesnių miegmaišių.
- Kilimėlis po miegmaišiu turi labai didelę reikšmę. Žemė dažniausiai būna šalta, o suplotas miegmaišio užpildas beveik neturi izoliacinių sąvybių. Kilimėlio pagrindinė paskirtis sulaikyti jūsų šilumą nuo žemės.
Tai į kokias temperatūras taikyti?
Mano rekomendacija – pažink save.
Jei esi kūda mergaitė vasarą mieganti po dviem kaldrom – imk gerokai šiltesnį miegmaišį, nei pirktum pagal skaičiukus.
Jei esi stambesnis, sportiškas vyrukas pratęs žvarbiais vakarais atiduoti savo švarką merginai – gali atlaidžiau žiūrėti į temperatūras.
Idealu, jei gali prisiminti, kaip jauteisi su vienu miegmaišiu tam tikromis sąlygomis ir pagal tai vertinti, ko gali tikėtis iš kitų.
Pavyzdžiui, aš žinau, kad prie moteriško komforto man jau ganėtinai šilta, o esant reikalui ir su daugiau rūbų, galiu prie ekstrymo neblogai išsimiegoti.
Miegmaišio forma ir ilgis
Voko formos miegmaišiai erdvesni ir juos galima išskleisti, kaip antklodę. Tačiau tokios formos miegmaišiai užima daugiau vietos ir yra gerokai sunkesni, nei atitinkamų parametrų mumijos formos. Voko formos miegmaišiai dažniausiai gaminami iš paprastesnių medžiagų, nenaudojant naujausių technologijų. Juos renkasi turistai, kuriems nereikia visko nešiotis ant pečių ir renkantis komfortas laimi prieš dydį ir svorį.
Aš vokus imu, kai važiuoju mašina ir žinau, kad bus šilta. Kvadratiniai miegmaišiai daug smagiau susijungia ir pasidaro, kaip vienas didelis dvigulis maišas.
Mumijos – siauresni, o ties kojomis ir visai susiaurėjantys miegmaišiai. Stambesni žmonės kartais net netelpa. Akivaizdu – kuo mažiau vietos, tuo mažiau naudojama brangių medžiagų, tuo miegmaišis lengvesnis ir mažesnis. Praktiškai visi aukštesnio lygio miegmaišiai yra mumijos formos būtent dėl šių priežasčių.
Mumijos taip pat jungiasi, tik svarbu, kad užtrauktukai būtų vienodi ir skirtingose pusėse. Skirtumas tas, kad kojų galai lieka atskirai.
Ne visos mumijos būna super siauros, yra daugybė tarpinių formų tarp voko ir mumijos.
Miegmaišio ilgį reiktų rinktis pagal žmogaus ūgį. Daugelis gamintojų ant pakuotės nurodo maksimalų žmogaus ūgį, jei nurodytas tik miegmaišio ilgis atimkit ~15-20cm ir gausit maksimalų ūgį.
Ilgesnis miegmaišis reiškia didesnį tūrį, svorį, o kartais ir kainą. Bet nerekomenduoju per daug taupyti šioje vietoje, ypač jei planuojate naudoti žiemą, kai gali tekti džiovinti rūbus ar batus, o gal tiesiog saugoti vandenį nuo suledėjimo. Papildoma erdvė kojūgalyje nemaišo ir dažnai praverčia.
Taip pat nereikia ir persistengti. Žemai merginai nebūtina pirkti 195 ūgio žmogui skirto miegmaišio, jei turi aukštą vaikiną su kurio kartais norės susijungti miegmaišius. Dauguma gamintojų užtrauktukus daro taip, kad puikiai susijungia net ir skirtingų ilgių miegmaišiai.
Moteriški miegmaišiai – būna trumpesni, siauresni ties pečiais ir platesni ties klubais, dažnai šiltesni, nei to paties modelio vyriški varijantai.
Miegmaišio minkštumas. Šitą punktą ne pats sugalvojau – klientai kartais klausia, kuris minkštesnis… Taigi, nei viename miegmaišyje nebus reikšmingai minkščiau miegoti – bet kokį užpildą jūs vis tiek suspausit.
Kartais čiupinėjant, pagal minkštumą ir storumą mėginamas įvertinti miegmaišio šiltumas, kas irgi neturi daug prasmės. Brangesni ir plonesni miegmaišiai dažnai bus šiltesni už storesnius ir pigesnius, dėl skirtingų medžiagų sąvybių. Ne visi užpildai vienodai sulaiko šilumą.
Sintetika vs pūkai
Didžioji dauguma miegmaišių gaminama su sintetiniais užpildais. Jų yra įvairiausių lygių, nuo pledukų tipo iki aukštos klasės beveik pūkams sąvybėmis prilygstančių sintetinių užpildų.
Sintetiniai miegmaišiai yra gerokai populiaresni nes:
- mažiau kainuoja;
- išlaiko iki 70% šiluminių sąvybių sušlapę ir lengviau džiūsta;
- paprasčiau prižiūrimi.
Pūkiniai miegmaišiai:
- kainuoja maždaug 2 kartus brangiau už analogiškų sąvybių sintetinius miegmaišius;
- yra lengvesni ir geriau susipaudžia;
- tinkamai prižiūrint, tarnauja gerokai ilgiau;
- sušlapę netenka visų šiluminių sąvybių ir ilgai džiūsta;
- tinkamiausi šaltam ir sausam klimatui.
Kaip ir sintetikų, taip ir pūkų yra skirtingos kokybės su skirtingom sąvybėm. Geriausia sintetika jau prilygsta prasčiausios kokybės pūkams. Turint noro galima į tai gilintis, tačiau tai jau išeina už šio straipsnio ribų…
Miegmaišio dėvėjimasis, laikymas ir priežiūra.
Dauguma miegmaišių parduodami kompresiniuose maišuose. Jie labai praverčia kelionėse, bet nereiktų miegmaišio visada laikyti suspausto. Ilgai spaustas užpildas po to sunkiau išsipučia, taigi prarandamos šiluminės sąvybės.
Įdealu būtų miegmaišį laikyti patalynės dėžėje ar didesniame, laisvame maiše.
Kai pakuojate į maišą, miegmaišio nereikia vinioti ar lankstyti. Tiesiog nuo kojų pusės grūskitę į maišą. Taip ir supakuoti paprasčiau ir užpildas neišsigulės vis per tą pačią vietą lenkiamas.
Purvinas ir riebaluotas miegmaišis praranda savo sąvybes. Tačiau skalbiant irgi galite pažeisti užpildą. Taigi, geriausia miegmaišio nesupurvinti
- miegodami su švariais apatiniais ilgomis rankovėmis mažiau priprakaituosite ir suriebalinsite miegmaišį. Prasminga turėti atskirus apatinius miegojimui;
- nelįskite į miegmaišį su purvinais rūbais, ypač jei gaminote maistą ar valgėte.
- išvėdinkite miegmaišį po kiekvienos nakvynės!
- apsvarstykite galimybę naudoti įdėklą į miegmaišį. Medvilninį ar šilkinį įdėklą, vadinamą miegmaišio patalyne, galite lengvai ir dažnai skalbti.
Plauti reiktų kuo rečiau, tačiau kruopščiai:
- Nedideles dėmes valykite kempinėle;
- Zoną aplink galvą ir kaklą susiriebaluoja greičiausiai, ją galite pavalyti dažniau;
- Geriausia skalbti rankomis, drungname vandenyje, su specialiomis priemonėmis;
- Nenaudokite minkštiklių, baliklių ar kitokių papildomų chemijų!
- Galite skalbti ir skalbyklėje, tik naudokite švelnų rėžimą, drungną vandenį ir neutralius ploviklius;
- Džiovinti geriausia natūraliai, ant skalbinių džiovyklės. Kartais apverčiant ir sukratant, kad neatsirastų gumulų. Tai trunka ilgai – kelias dienas;
- Neneškite miegmaišių į sauso valymo valyklas – jie naudoja priemones, kurios gali pakenkti užpildui, išorinės medžiagos sąvybėms ir sunkiai pasišalina.
Kad ir kaip gerai prižiūrėsite miegmaišį, su laiku jis praras šilumines sąvybes, užpildas susispaus, trūkinės, gali sukristi. Niekas nėra amžina, tačiau atsakingai prižiūrimi miegmaišiai kartais tarnauja ir 10 ir daugiau metų.
Saldžių sapnų 😉
Arūnas Kamandulis
P.S. Šiltų, mažų ir lengvų, ir nebrangių miegmaišių NEBŪNA. Už kokybę būkit pasiruošę susimokėti. Arba pirkit didelį ir sunkų… Arba ne tokį šiltą 😉
P.P.S. Parodyk meilę – komentuok, diskutuok, dalinkis!