Apraišų suplėšymas man buvo sunkiausiai suvokiama, labai tolima, beveik neįtikėtina grėsmė. Žinojau, kad tai teoriškai įmanoma, bet nelabai tikėjau, kad būna realybėje.
Skaityk, kaip lengvai plyšta apraišai ir lūžta karabinai ir žiūrėk puikiai iliustruojančius DMM filmukus.
Alpinizmo Čempionate rudenį vykusiame Kryme padariau klaidą.
Apie ją užsiminiau įraše apie čempą:
Gedis man vis kartojo, kad išsegčiau apatines kopėtėles vos tik perlipu ant aukštesnių. Šią pamoką iki galo išmokau, tik kai paskutinę dieną lipdamas pirmą virvę ant Morchekos prakritau ir su ~1,5 fall factorium kaliau per daisychainą, kuris nutraukė mano apraišų pagrindinę oranžinę kilpą.
Baisiausia buvo prisiminti visas situacijas, kur jaučiausi pakankamai saugus, nors iš tiesų kritimas būtų buvęs daug ilgesnis, nei tikėčiausi… Šitas patyrimas mane supurtė ir dabar vis pagalvoju ar yra daugiau dalykų į kuriuos turėčiau žiūrėti rimčiau ir atsakingiau? Kiek dar darau mirtinų klaidų apie tai nesusimąstydamas? – Tikiuosi nedaug
Įrangos instrukcijose kaukolyčių pripaišyta ne šiaip sau.
NEGALIMA išlipti virš taško su savisauga be absorberio! O kas naudoja absorberius? Tarp lietuvių tik pavyzdingiausi aukštalipiai ir keli via ferratų mėgėjai.
Visi kiti kaskart rizikuojam:
- palypėdami metriuką virš stoties, kad būtų patogiau;
- lipdami į medį ir stodamiesi ant šakos į kurią įsegta savisauga, kad būtų greičiau;
- lipdami įvairiomis konstrukcijomis ar pastoliais ir segiodami savisaugas kuo rečiau;
- eidami via ferratas be absorberių;
- …
Kritimas statiškoj sistemoj – DANGER!
Per 1,5m kritimą su savo 80kg svoriu sugeneruoju tokią jėgą, kad 22 KN (~2200kg masei) sertifikuotos kilpos, apraišai, karabinai, kaiščiai ar kita įranga neatlaiko. O jei ir atlaikytų – kas būtų TAU?
Tiesiog privalomas pažiūrėti video apie tai, kaip lengva sugeneruoti didžiulę jėgą krentant vos 60cm-240cm atstumus ir kaip lengvai dėl to failina įranga:
Jei kam labiau patinka skaityti – DMM įžvalgos.
Nenorėčiau, kad vienintelis dalykas, kurį pasiimsi iš šio video būtų “dyneema – šūdas, naudojam nylon’ą”. Tai būtų bukas supaprastinimas neįvertinant visų niuansų.
Net jei įranga atlaikys smūgį, jėgos viršijančios 10 kN reiškia rimtus sužalojimus žmogaus kūnui. Pvz, krentant nuo sportinio maršruto su apatine sauga sugeneruojamos TIK ~4-7 kN jėgos. Nufilmuotuose testuose VISAIS atvejais jėgos buvo didesnės nei 10 kN!
Kur silpniausia grandis?
Dabar gali atrodyti, kad baisiausia, kas gali nutikti – suplėšysi kilpą.
BET ar tu esi tikras, kad tavo karabinai 100% sveiki? (turiu ir aš dviejų dalių siuvenyrą, kurį sulaužiau per atrodė visai nereikšmingą kritimą) Tavo naujos zaklatkės laiko 12kN. O kiek laiko tas truputį parūdijęs boltas? truputi padrožti apraišai? mintį turbūt pagauni…
Nori gyventi?
Tai naudok įrangą pagal instrukcijas, žinok stipriąsias ir silpnąsias vietas, stebėk susidėvėjimą ir visada galvok ką darai ir kas būtų, jeigu… 😉
Bonus
Visiems alpinistams turėtų būti įdomus ir dar vienas filmukas apie įvairias stočių konfigūracijas:
DMM straipsnis apie stotis.
Sharink ir gal išgelbėsi draugui kailį 😉
Arūnas Kamandulis